AFORTI na konferencji FinTech NEXUS w Nowym Jorku.

W dniach 10-11 maja uczestniczyliśmy w wydarzeniu branży FinTech – Fintech Nexus w Nowym Jorku – prawdopodobnie największym wydarzeniu w Ameryce Północnej dla instytucji finansowych nowej ery technologicznej. Wydarzenie odbywało się w Javits Center i składało się z powierzchni ekspozycyjnej, strefy networkingowej, sal panelowych, sceny montażowej oraz wydarzeń towarzyszących w całym Nowym Jorku.

Wśród uczestników znaleźli się wszyscy najważniejsi gracze rynkowi – fundusze, inwestorzy, banki oraz założyciele FinTech. Zgodnie z oczekiwaniami, trend w zakresie kredytów konsumenckich, który ewoluował kilka lat temu, spowodował nadreprezentację firm udzielających pożyczek konsumenckich oraz pożyczkodawców/inwestorów atakujących firmy pożyczkowe. Liczba pożyczkodawców konsumenckich była przytłaczająca i nie przedstawiono żadnej konkretnej innowacji. Na podstawie tej części branży zaobserwowaliśmy również szybki rozwój rozwiązań antyfraudowych dostarczanych przez wiele firm. Ze względu na brak RODO na rynku amerykańskim przepływ danych osobowych pozwalający na pełną weryfikację i ocenę klientów zrównał te firmy do znaczących graczy rynkowych i uczynił z nich ważnego partnera branży. Choć wciąż niedoceniani, dostawcy danych służących do zwalczania nadużyć finansowych będą silnie wzrastać w nadchodzących okresach, zwłaszcza w związku z trendem wprowadzania sztucznej inteligencji do większej liczby obszarów finansów.

Podczas dwudniowej konferencji poruszono również bardzo interesujące tematy nisz rynkowych oraz wyceny FinTech w fazach pre-seed i post-seed, co doprowadziło do wniosku, że w pewnym momencie fundamentalne kryteria finansowe muszą zostać zastosowane do każdego start-upu przekształcającego się w dojrzałą firmę.
Zdecydowanie jest czego szukać w przyszłości – podczas kolejnej konferencji Nexus Fintech.