Spółki zależne Aforti Holding S.A., notowanego na rynku NewConnect podmiotu dominującego dla Grupy Kapitałowej świadczącej usługi finansowe dla sektora MŚP, przedstawiły szacunkowe wyniki operacyjno-sprzedażowe za styczeń 2018 roku.
W tym okresie wartość udzielonych przez Aforti Finance S.A. pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw wyniosła ok. 4,48 mln zł, co w ujęciu rok-do-roku stanowi wzrost o 262,40 procent. Dobrym wynikiem obrotu na platformie wymiany walut może się również pochwalić Aforti Exchange. Wartość obrotu w Polsce w styczniu sięgnęła 12,29 euro zł (wzrost o 98,45 proc.).
Dla pozostałych dwóch filarów Grupy Aforti: spółki z branży windykacyjnej Aforti Collections SA oraz oferującej usługi faktoringowe Aforti Factor S.A., styczeń 2018 był pierwszym miesiącem pierwszego pełnego roku obrotowego ich działalności.
W styczniu Aforti Finance SA udzieliła przedsiębiorcom 56 pożyczek wobec złożonych 277 wniosków.
Notujemy stały i stabilny wzrost liczby składanych wniosków o udzielenie pożyczki w sektorze przedsiębiorców. W styczniu 2018 r. tych wniosków było więcej o ponad 158 procent. Istotnie wzrosło także zapotrzebowanie przedsiębiorców na środki finansowe, bowiem wartość wniosków wzrosła w minionym miesiącu o ponad 511 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Te liczby pokazują, że działalność Aforti Finance i instytucji nam podobnych jest potrzebna. Często przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie spełniają wszystkich kryteriów banku, a rozwijają się w sposób bardzo dynamiczny, czy też działają w branży znajdującej się na tzw. czarnej liście, jak budownictwo czy transport, szukają wsparcia właśnie u nas. Są to także w większości firmy najlepiej spłacające swoje zobowiązania – mówi Klaudiusz Sytek, Prezes Zarządu Aforti Holding S.A.
Znaczącą wartość zleceń windykacyjnych zanotowała Aforti Collections S.A., spółka zajmująca się windykacją i zarządzaniem należnościami.
Wartość nominalna zleceń Aforti Collections w styczniu br. wyniosła ponad 1,3 mln złotych, przy czym w porównaniu do poprzedniego roku, jest to wynik niższy z uwagi na przemodelowanie struktury naszego portfela zleceń. W chwili obecnej skupiamy się na zleceniach, które mają rzeczywisty stopień odzyskiwalności. Warto jednak zauważyć, że w minionym okresie zawarliśmy podobną liczbę umów, co przed rokiem – mówi Klaudiusz Sytek
Kolejna spółka z Grupy Aforti, dopiero stawiająca pierwsze kroki w branży faktoringu, w styczniu br. sfinansowała w styczniu 2018 r. wierzytelności o wartości blisko 536 tys. złotych. Zgodnie z danymi rynkowymi, w 2017 roku z usługi faktoringu skorzystało o 13,2 proc. przedsiębiorców więcej niż rok wcześniej.
W mojej opinii faktoring jest narzędziem, którego polscy przedsiębiorcy coraz częściej poszukują, choć często nie umieją nazwać tej usługi. W naszej gospodarce zatory płatnicze są na tyle poważnym problemem, że niejednokrotnie potrafią doprowadzić perspektywiczny biznes do sytuacji utraty płynności finansowej. Dlatego ten rynek będzie rósł stabilnie – komentuje Prezes Zarządu Aforti Holding S.A.
Początek roku pomyślnie zaczął się także dla Aforti Exchange S.A., która prowadzi internetową platformę wymiany walut dla przedsiębiorców. Polscy przedsiębiorcy dokonali transakcji wymiany o wartości blisko 12,3 mln euro, zaś na drugim rynku spółki w Rumunii wartość ta wyniosła ponad 892 tys. euro.
Zgodnie z przewidywaniami analityków walutowych, euro oraz dolar amerykański powinny wkrótce zacząć drożeć. Mają temu sprzyjać podwyżki stóp procentowych w USA oraz spowolnienie koniunktury w Chinach. W tej sytuacji polscy przedsiębiorcy będą poszukiwać platform gwarantujących wymianę waluty przy korzystnym kursie. Aforti Exchange będzie na pewno jedną z firm oferujących taką możliwość – podsumowuje Klaudiusz Sytek, Prezes Zarządu Aforti Holding S.A.